Το ποδόσφαιρο στο Λεκανοπέδιο

Στιγμιότυπα από την ιστορία του ποδοσφαίρου στο Λεκανοπέδιο της Αττικής από τις απαρχές της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών (Ε.Π.Σ.Α.) και όχι μόνον. Σωματεία, διοργανώσεις, αξιοσημείωτα και παράξενα. Σύλλογοι και παίκτες που έγραψαν τη δική τους ιστορία στις τοπικές κατηγορίες αλλά και στις Εθνικές κατηγορίες.

Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Περίοδος 1950-51

Το καλοκαίρι του 1950 είχε έρθει η ώρα για μια ακόμη αυξομείωση του αριθμού των ομάδων στην Α' κατηγορία Αθηνών. Οι σύλλογοι πλέον από δέκα γίνονται μόλις έξι (παραμένουν οι ΑΕΚ, Πανιώνιος, Αστέρας, ΠΑΟ, Φωστήρας και Απόλλωνας) και δημιουργείται η Α2 Αθηνών, που περιλαμβάνει οκτώ σωματεία: Τους τέσσερις υποβιβασμένους από την Α' κατηγορία (Έσπερο, Αθηναϊκό, Δάφνη και Άρη Αθηνών), τον πρωταθλητή της Β' Αθηνών Αιγάλεω ΑΟ (που απέτυχε στη διαβάθμιση με τον Απόλλωνα) και τους 2ο-4ο της τελικής κατάταξης (Χαλάνδρι, Νέα Ελβετία, Αμπελόκηπους)

Έπειτα από την ολοκλήρωση των αγώνων έχουμε πρωταθλητή Αθηνών για το 1951 τον Πανιώνιο (για πρώτη φορά στα χρονικά) με 26 βαθμούς και δεύτερη την ΑΕΚ με 22. Ο Παναθηναϊκός ήταν τρίτος με 21 βαθμούς, τέταρτος ο Απόλλων (18 β.), πέμπτος ο Αστέρας (17 β.) και έκτος ο Φωστήρας (16 β.)

Η ομάδα των "Σφαγείων" διαβαθμίσθηκε στη συνέχεια με την πρωταθλήτρια της Α2 Δάφνη και παρέμεινε στη μεγάλη αθηναϊκή κατηγορία. Δεύτερος στην Α2 ήταν ο Αιγάλεω ΑΟ, τρίτο το Χαλάνδρι και τέταρτη η ΑΕ Αμπελοκήπων. Οι υπόλοιπες 4 θέσεις καταλήφθηκαν από τους Αθηναϊκό, Έσπερο Καλλιθέας, ΑΕ Νέας Ελβετίας και Άρη Αθηνών (που προερχόταν από συγχώνευση του Ολυμπιακού Αθηνών με τον Άτλαντα Θυμαρακίων, πέντε χρόνια πρωτύτερα).

Το πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας κατέκτησε ο Ατρόμητος Αθηνών (που θα έπρεπε όμως να διαβαθμιστεί με τον Άρη), με δεύτερο το Παγκράτι και τρίτο τον Εθνικό Αστέρα Καισαριανής, ενώ μετείχαν ακόμη 17 σύλλογοι (Ελευθερούπολις, Δόξα Αθηνών, Νέα Ιωνία, Πανερυθραϊκός, Καλλιθαϊκός, Ηλυσιακός, ΑΕ Αγίου Δημητρίου, Αττικός, Αρίων, Πρόοδος, Υπεροχή Νεαπόλεως, Ηρακλής Καλλιθέας, Κηφισιά, Νίκη Πλάκας, Βικτώρια, Άφοβος Σεπολίων και Νίκη Αμπελοκήπων). Τελικά, Ατρόμητος και Παγκράτι ανέβηκαν στην Α2 κατηγορία, στην οποία για την επόμενη περίοδο οι ομάδες θα είναι δέκα αντί για οκτώ.

Τέλος, στη Γ΄ Κατηγορία πρωταθλητής επί δεκαεπτά ομάδων αναδείχθηκε ο ΠΟ Ψυχικού, ο οποίος μαζί με το δεύτερο ΑΟ Ζωγράφου προβιβάσθηκαν στη Β΄ ΕΠΣΑ. Πέντε ήταν οι νέες παρουσίες, (ΑΕ Καλλιθέας, Φοίβος Ν. Κόσμου, Ακράτητος Πετραλώνων, ΓΣ Αμαρουσίου και Γκυζιακός).