Το ποδόσφαιρο στο Λεκανοπέδιο

Στιγμιότυπα από την ιστορία του ποδοσφαίρου στο Λεκανοπέδιο της Αττικής από τις απαρχές της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αθηνών (Ε.Π.Σ.Α.) και όχι μόνον. Σωματεία, διοργανώσεις, αξιοσημείωτα και παράξενα. Σύλλογοι και παίκτες που έγραψαν τη δική τους ιστορία στις τοπικές κατηγορίες αλλά και στις Εθνικές κατηγορίες.

Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Επέστρεψαν στην Α' κατηγορία Δόξα Βύρωνα και Πανερυθραϊκός!

Εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημα έδρας που δικαιούνταν, η ιστορική Δόξα Βύρωνα (άνω φωτό) και ο Πανερυθραϊκός (κάτω φωτό) γύρισαν στην Α' ΕΠΣΑ, μετά τη χθεσινή νίκη της πρώτης στο δημοτικό γήπεδο Εργάνης με 3-1 επί του Φωστήρα Ηλιούπολης (που προηγήθηκε στο σκορ) και την ισοπαλία του δεύτερου στο γήπεδο Ν. Ερυθραίας (1-1) με τον Γκυζιακό.

Από sportifico.blogspot.com
  • Υπερπρωταθλητές ΕΠΣΑ οι Τράχωνες
  • Σήμερα, εξάλλου, κρίθηκε ο τίτλος του Υπερπρωταθλητή της Α' κατηγορίας (αμφότερες οι ομάδες ανέρχονται στη Δ' Εθνική 2011-2012) μεταξύ των Τραχώνων και του ΑΟ Μελισσίων, στο δημοτικό στάδιο Περιστερίου, στις 7:00 μ.μ., με ελεύθερη είσοδο. Τα Μελίσσια προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Μπαδήμα από το 9ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι Τράχωνες στο 49' με πέναλτι του Ντεντόπουλου (1-1). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο ΑΟ Τραχώνων πήρε τη νίκη στο 100ο λεπτό, χάρις σε τέρμα που σημείωσε ο Καλλιπολίτης με απευθείας εκτέλεση φάουλ (τελικό σκορ 2-1